Zeytin, Zeytinyağı ve Sağlık

Zeytinin sağlığa faydası içerdiği polifenoller ile bağlantılıdır. Örnek olarak zeytinde bulunan hydroxytyrosol adlı polifenol dünyada bilinen en kuvvetli antioksidandır ve C-Vitamininden 13 kez daha güçlüdür.

Zeytin ve zeytinyağının sağlığa çok faydalı olduğu yapılan birçok bilimsel araştırma tarafından ortaya konulmuştur. Konu ile ilgili makalesinde Karen Lee Richards diyor ki… ““Hydroxytyrosol antioksidanların süperstarıdır- şu ana kadar bulunanların en güçlüsü! …yeşil çaydan 15 kez ve CoQ10 dan 3 kez daha yüksek olan 68.576 ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) (Serbest Radikalleri Emme Yeteneği) değerine sahiptir.

Hydroxytyrosol,  başlıca zeytinde bulunur– meyvesinde, yaprağında ve özünde… On yıllarca zeytinyağı sağlıklı özellikleri ile anıldı. Akdeniz ülkelerinde kardiyovasküler hastalıkların ve kanserin diğer batı ülkelerinden daha düşük oranlarda görüldüğü belirlendi.

Akdeniz Diyetinin en karakteristik unsuru zeytinyağı olduğu için, hangi bileşiğin bu anti-enflamatuar ve kolestrol düşürücü etkiden sorumlu olduğunu incelemek için araştırmacılar zeytinyağına yöneldi. İşte o zaman Hydroxytyrosol  bulundu – zeytinyağının anti-enflamatuar etkisinin kaynağı olan polifenol. Serbest radikalleri emme,  hücreleri ve mitokondrileri koruma kapasitesi çok etkileyiciydi…”

Post a Comment